TIPY A RADY PRO ZAČÍNAJÍCÍ MALÍŘE

Nabízím vám tipy a rady ohledně olejových barev, rady pro začínající malíře, na co se používá lněný olej a terpentýn. Jak jsi správně vybrat paletu a štětce a mnoho užitečných rad.

olejove-barvy-pebeo

Olejové barvy

Olejové barvy jsi vybíráme dle toho, jestli rádi mícháme barvy, pak jsi kupujeme základní barvy, kterých je méně v základním balení nebo jsi kupujeme sadu třinácti odstínů barev. Když rádi mícháme barvy a víme jak na to, kupříkladu: žlutá + modrá = zelená, modrá + rudá = fialová, modrá + zelená = tyrkysová, žlutá + rudá = oranžová, rudá + bílá = růžová, černá + bílá = šedá, okrovou barvu dosáhneme žlutá + hnědá + rudá. Když chceme, dosáhnout bledší okrový odstín přidáme ještě bílou. Když koupíme větší sadu olejových barev, máme také větší možnosti. Protože když mícháme tmavomodrou s tmavozelenou výslední efekt je rozdílný, oproti míchání tmavomodrou s bledě zelenou. Já jsi kupuju olejové barvy Louvre, v balení je 13 barev po 20 ml značky Lefranc and Bourgeois, která obsahuje tyto odstíny: žlutá citronová, žluté kadmium, rudá základní, karminová, modrá základní, ultramarín modrý, světlá zelená, zelená mokrá, okr světlý, umbra pálená, siena pálená, černá kostní, běloba titánově – zinková.

olejove-barvy-louvre

Sada barev je Francouzským produktem. Olejové barvy je nejlepší kupovat v uměleckých potřebách ve vašem městě, nebo v papírnictvích a v nejhorším případě přes internet. Dbejte na to, že váš obraz bude schnout několik týdnů, možná i měsíců a to záleží na tom, jestli do barev použijete lněný olej nebo terpetýn. Když minete jednu tubičku barev, kterou používáte nejčastěji, (v mém případě bílá a černá) je možné jsi dokoupit tubičku barvy té samé značky. Samozřejmě za předpokladu že to prodejce nabízí, čili nemusíte sahat po následující sadě olejových barev.

Lněný olej

Když plánujeme na malbě dělat několik týdnů nebo měsíců, možná i let, přidáváme do olejových barev lněný olej, ale ne pokaždé. Je nepsané pravidlo, že když obraz vyschne, můžeme na něm dále pracovat i po delší době. Lněný olej je za studena lisován a je nejpoužívanějším mastným olejem na ředění olejových barev.

Terpentýn

Terpentýn je ředidlo na olejové barvy a seženete jej v uměleckých potřebách (zde je ale podstatně dražší) ale v obchodě s barvami je podstatne levnější. Když chcete docílit hrubší barvy, můžete malovat bez použití terpentýnu. Jak jste dosud malovali temperovýma barvami, akrylem nebo temperou, tak jste jistě používali vodu a zde je pointa, že u malování olejovými barvami se místo vody užívá na ředění terpentýn. Je to stejné malování, ale váš čich není zvyklý na novou vůni, ale časem si navykne. Terpentýnem také čistíme štětce a jak nám nejde barva z rukou tak také i ruce. Na ruce stačí mnohdy jenom mýdlo a horká voda. Terpentýn je nejpoužívanějším malířským prvkem u olejomalbě.

Paleta

V každém případě si kupte dřevěnou paletu, dobře vykrojenou, aby se vám dobře držela v ruce. Podle toho jestli jste pravák nebo levák. Barva na paletě žije a dobře snáší dřevo. Paleta by neměla být umělohmotná. Velikost palety si vyberte, podle toho, co plánujete malovat a myslete i na budoucnost. Já osobně mám ráda malou paletu a maluji veliké obrazy rozměrů metr na metr a tato paleta mě vystačí. Paleta, která se používá na malování olejovými barvami se nemyje vodou. Seškrabe se špachtlí, ale když plánujete malovat častěji tak si barvu na paletě můžete ponechat pro další malování. V dnešní době si můžete koupit paletu na které je připevněna malá nádobka nebo i dvě, ve kterých můžete mít terpentýn nebo lněný olej. Nádobku na terpentýn nebo lněný olej si zvolte dle vašich vlastních potřeb.

Špachtle

Špachtle se používá na míchaní barev, také však i na malování obrazů místo štětce. Špachtlí se míchá barva jednoduše, dvě nebo více barev si namícháte do požadovaného odstínů, setřete špachtli o paletu a můžete začít malovat štětcem. Kdo chce mít hutnější malbu a chce vytvořit 3D efekt, nepoužije při malování štětec ale nanáší barvu přímo špachtlí, nebo na jiný podklad na který hodlá malovat. Když plánujete špachtlí míchat barvy postačíte si s jednou špachtlí, když plánujete se špachtlí malovat, doporučuji koupit si více velikostí. Špachtle by měla mít pružnou čepel a dřevěnou ručku. Špachtle na malování obrazů není zednická špachtle, která se používá ve stavebnictví. Jedná se o uměleckou, malířskou špachtli.

Štětce

Do štětců rozhodně investujeme více peněz. Oplatí se mít dobré štětce. Řekla bych, že nejlepší jsou sady štětců. Štětce můžou být přírodní ale i syntetické, můžou mít krátký vlas, nebo delší vlas, můžou být s tvrdými nebo měkkými vlasy. Okrouhlé, ploché, ploché zaoblené, vějířovité atp., je na vás aby jste si u kupování štětců vzpomněli s jakými štětci se vám dobře malovalo temperou. Já si zatím vystačím ze sadou tří štětců, i když mám doma několik desítek štětců, na tyto nedám dopustit. Když už jsem jednou začala sadu štětců používat na malbu olejovými barvami, už jsem s nimi nemalovala jinými barvami, například temperou nebo akrylem. Záleží i na ručce štětce, jestli je ze dřeva nebo z plastu a jaké je délky. Řiďte se heslem „aby se štětec dobře držel v ruce“. Štětce neumývejte horkou vodou, ani je nenechejte po dokončení v lahvi s terpentýnem.

Plátno

Plátno musí být upraveno pro malování olejovými barvami, to znamená, že podklad na plátně si buď naneseme my (bílou barvou), nebo si koupíme již předpřipraveno. Plátno můžete koupit na metráž, které musíte napnout v napínacích lištách. Nebo jak já koupit si například šepsované plátno na lepence. V obchodě kde budete plátno kupovat se informujte, jestli je již připravené na malbu, nebo je potřebné ho před začátkem malování namalovat. Velikost plátna je na vás, platí, čím je plátno větší, tím je dražší. Další možností je malovat na desku zvanou sololit. Když jí nemáte doma, nebo nemáte po ruce mistra, který jí má v dílně, můžete ji koupit v Baumaxu, nebo v některých řezbářských dílnách u malovýrobců. Též si rozmyslete, jestli jsi zakoupíte sololit, který budete malovat bílou barvou z obou stran, aby se sololit neohýbal, nebo jsi koupíte již bílou desku, která je připravena na malbu. Další možností je malovat na karton, který musí být také bílý, jinak by vám podklad vystupoval přes malbu. Ku příkladu bílou barvu si můžete koupit v prodejně z barvami. Nejčistější bílá je označována číslem 1000. Jsou různé odstíny bílé (šedo-bílá, nebo žlutě-bílá), proto je vhodné používat nejbělejší. Jednou z nejlacinějších možností je malovat na výkres, avšak malba ztrácí na hodnotě, protože není na pevném podkladu. Je na vás, kterou z možností jsi vyberete. Samozřejmě jsou i jiné podklady a povrchy, na které se dá malovat. Je to sklo, kov, látka atp. avšak na tyto podklady se kupují barvy přímo na konkrétní podklad.

Damarový lak

Já používám damarový koneční lak na fixování malby, nastříkám obraz lakem, samozřejmě až po vyschnutí olejových barev a ještě několik týdnů nechám vysychat damarový závěrečný lak. Barvy vystoupí, jsou svěží a obraz po zafixování déle vydrží. Je víc druhů laků, nejpoužívanějšími jsou matný a lesklý lak.

Hadr

Hadr je dobrá pomůcka. Osobně jsi nastříhám cca 10 kusů látky, která dobře saje, například bavlna, na čtverečky rozměrů 12×12 cm a ve středu sešiju knoflíkem. Hadr využijete u čištění štětců nebo čistění špachtlí.

Malířské stojany

Malířské stojany jsou ateliérové, plenérové, stolní, dekorativní, aneb jsi můžete obstarat rýsovací desku. Když plánujete malovat malé obrázky, snad si vystačíte i se stolem ve vašem malém ateliéru.

Knihy

Když začínáte, můžete si koupit knihu pro vaši tvorbu. Na trhu je množství knih, které pojednávají například o malbě: pastelem, akvarelem, kreslení portrétu atp. aneb si jednoduše knihu vezmete v knižnici a si ji přečtěte a podívejte se na obrázky. Někdy je nejjednodušší cesta ta nejlepší a snad by jste měli malovat tak jak to cítíte.

Skicár, tužka, guma

Někteří umělci kreslí spousty skic, dokud se pustí do obrazu. Takže základem každé malby by měla být skice, návrh kreslený tužkou, nejlepší co nejměkčí a k tvorbě se hodí i guma. Strukturu mušle jsem zkoumala půl roku, dokud dostala podobu, kterou teď vidíte na obrázku. Nejdříve jsem měla návrhy kreslené tužkou na výkresu, později malby temperou a na závěr před nanesením mušle na plátno, jsem vybírala mezi malbami tu, která by se nejvíce hodila na enkaustiku. Avšak ne vždy se to dá. Například při obrazech, které maluju krátkým tažením štětce, jdu „na ostro“, to znamená, že na sololit nebo plátno si tužkou načrtnu jak by obraz mohl vypadat. Až u malování dostává obraz podobu a vyvíjí se v daném momentu.

musla-enkaustika

Enkaustika

Enkaustika je malířská technika u které se využívají olejové barvy a včelí vosk. Na paletu si nanesete olejové barvy a rozehřátý včelí vosk . Ten si před použitím připravíte tak, že nad parou ho rozpustíte, a přidáte terpentýn, může být i damarový lak a nanášíte jej na plátno špachtlí. Na internetu můžete najít různé návody na You Tube, kde se k tomu používá i žehlička. Na našem trhu se již dají sehnat umělecké potřeby pro enkaustiku. Pařící žehličkou tohle to rozhodně nezkoušejte.

enkaustika-cz

Popíši dva způsoby jak si vytvořit obrázek enkaustikou. V první řadě napíšu postup. Na žehličku si nanesete barevný vosk tak, aby vám nestékal. Podle své fantazie nanášíte na papír. Pokud potřebujete, otřete si žehličku vrstvou papírové ubrousky nebo papírové kuchyňské utěrky. Dokončete tak, že obrázek vyleštíte ubrouskem, aby se obrázek pěkně leskl. Nyní k prvnímu způsobu: na trhu jsou originál umělecké potřeby na enkaustiku. Originál žehlička, barevné vosky a papíry na enkaustiku a jiné potřeby. Těmito potřebami si zaručíte krásné obrázky a po vyleštění budou pěkně lesknout. Nezůstanou vám bílá místa. Pokud však chcete ušetřit můžete použít levnější formu, avšak ta vám nezaručí takový výsledek jako s originál uměleckými potřebami na enkaustiku. A tady je druhý způsob: žehličku použijte starou, kterou doma najdete – ne napařovací, protože vosk by vešel do děr a pokazili byste si napařovací žehličku. Jenže tyto staré žehličky jsou většinou ne rovné a tak vám pravděpodobně zůstanou bílá místa. Nezapomeňte, že žehličku můžete nastavit maximálně na silon, abyste nespálili vosky nebo papír. Vosk seženete za bagatel (levný) a to olejové voskovky, avšak při závěrečném leštění zůstanou obrázky matné. Dbejte, aby jste pracovali čistě, neboť například při tvorbě pohlednic byste si mohli zašpinit voskem i ta místa papíru, které nechcete. Papíry vybírejte raději tvrdší jako výkres, nebo pak originální papíry na enkaustiku. Můžete použít i jiný podklad. Přeji hodně chtění do tvorby.

Uhlíky, pastel, tuše a pírka, grafitové tužky, pastelky atp. vám ukážu, čím vším můžete tvořit.

Želám vám plodné dni a když vás okolí neocení, dle vašich představ, nic si z toho nedělejte, malujte sobě pro radost a vaše díla můžete vystavovat a prodávat i na těchto stránkách. Vždy se jedná o umělecké dílo. Jak by řekl můj přítel a před ním slavní člověk: „nejvěrnější obraz moderní doba zachytává fotoaparátem“ proto my tvořme, jak to cítime.